ANKARA ÇUBUK İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ÇUBUK AKADEMİ PROJESİ AÇILIŞ TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Çubuk Belediyesi ve Milli Eğitim Müdürlüğü arasında 09.10.2019 tarihinde Kaymakamlık oluru ile ilçe sınırları içerisinde, farklı eğitim kurumlarında eğitim almakta olan, 15-19 yaş grubunda yer alan, hayal gücü yüksek, sanatla ilgilenen, liderlik kapasitesi bulunan, özel akademik alanlarla ilgili ve yetenekli öğrencilerin; kendini ve çevresini doğru tanıması, toplumsal hayata aktif katılması, kendi kültürel değerleri, örf ve adetleri, geleneksel sanat dalları hakkında doğru bilgiye sahip olabilmesi adına konferans, gezi, tiyatro, panel, söyleşi vb. kültürel, sanatsal etkinlik ve organizasyonlar düzenleyerek kişisel kariyer ve sosyal gelişimlerine katkı sağlamak amacı ile "Çubuk Akademi" projesi iş birliği protokolü imzalanmıştır.
ÇUBUK AKADEMİ PROJESİ  AÇILIŞ  TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Bu kapsamda proje çalışmasının verimli bir şekilde yürütülebilmesi için, 12 Kasım 2019 Salı günü 15:00-17:00 saatleri arasında Çubuk Belediyesi Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi'nde İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat ASLAN, Fatih Sultan Mehmet MTAL Müdürü Müslüm DEMİR, Yıldırım Beyazıt Anadolu Lisesi Müdürü Fevzi MAMAN, Çubuk Bilim ve Sanat Merkezi Müdürü Dr. Taner AŞÇI, projeden sorumlu danışman öğretmenler ve Çubuk Akademisi öğrencilerinin katılımıyla  "Çubuk Akademi Projesi Açılış Toplantısı" gerçekleştirildi.

  İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Strateji Biriminden Demet YILDIRIM' ın sunumu ile gerçekleştirilen programa Çubuk Akademi Projesinin 6. yılı açılışı ve amacının okunmasıyla devam edildi.

Çubuk Ar-ge biriminden Özgün DEVRİM; "Projenin 6 yaşında olduğunu, Projeye ilçedeki tüm kurumların katkı verdiğini, proje kapsamında bugüne kadar onlarca sanatçı, düşünür, akademisyen, alanında fark yaratmış kişilerin ilçede öğrencilerle buluşturulmaktadır derken, kapasitenin sınırlı olması nedeniyle öğrenciler arasında eleme yapılmaktadır. Bu yıl 11 devlet 4 özel okul olmak üzere 15 ortaöğretim kurumundan 110 öğrencinin, belirlenen seçim kriterleri,

ü  Seçilecek öğrencilerin öncelikle lise 2. (10. Sınıf) Sınıf seviyesinde, bulunamaması durumunda lise 3. (11. Sınıf) Sınıf seviyesinde olması,

ü  Akademik olarak başarısının iyi olması,

ü  Devamsızlık sorununun bulunmaması,

ü  En az bir sanat dalıyla ilgilenmesi,

ü  Herhangi bir spor alanında ulusal veya uluslararası başarılarının bulunması,

ü  Bilimsel proje yarışmalarına katılım ve başarılarının bulunması,

ü  Okulu temsil edebilecek iletişim becerisi yüksek olması,

ü  Edebiyata karşı ilgisinin bulunması,

Doğrultusunda okullarda okul müdürü başkanlığında oluşturulan komisyonlar tarafından seçilmiştir. 6 yaşında olan projeden günümüze kadar 659 öğrenci faydalanmıştır. 2019-2020 eğitim öğretim yılında yılında planlanan etkinlik ve faaliyetlerle verimli bir şekilde geçirileceğini ümit etmekteyiz." şeklinde ifade etti.

 Proje çalışmasının dünü ve bugünü ile ilgili istatistiki bilgileri içeren tanıtım sunumundan sonra, Çubuk Akademi projesi kapsamında 2018-2019 yapılan etkinlik ve faaliyetleri gösteren sinevizyon gösterimi yapıldı.

2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı Çubuk Akademi Projesi felsefesi üzerine; İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat ASLAN İlk ders kapsamında; "Adalet, Arzu, Öfke, Akletme kavramları ve hayatımızdaki yeri" konusunda konuşmasını gerçekleştirdi.

 

Murat ASLAN, öğrencilere seslenirken kendi kahramanınızı kendiniz yaratacaksınız çünkü her şey sizinle başlar, sizinle devam eder ve sizinle sona erer, diğer unsurlar, geçici unsurlardır (arkadaş, anne, baba, öğretmen vb) hayatlarınıza katılırlar ve ayrılırlar. Atalarımız ne demiştir "Su gider kum kalır." Sonunda kendiniz kalırsınız, doğarken yalnız başladığınız bu yolculuğa yalnız ayrılacaksınız."  dedi.

ASLAN,  ayrıca bir plan dâhilinde yapılan programa göre hareket ederek, ajandamız dışında gelişen olaylara hayır demeyi bilmeliyiz, inanın bu sizlere fark katacaktır dedi.

Toplantı sonunda, bir sonraki akademi buluşmasında öğrenci tanıma formu ve beklenti anketi uygulanacağı belirtildi.

 

15-11-201915-11-201915-11-201915-11-201915-11-201915-11-201915-11-201915-11-201915-11-201915-11-2019

Çubuk İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Çubuk /ANKARA - Ana Bina= 0 (312) 837 18 30 Ek Binası=837 00 47

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.