ANKARA ÇUBUK İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ÇUBUK AKADEMİ PROJESİ KAPSAMINDA RESSAM HAKKI USLU İLE RESİM VE SANAT ÜZERİNE SÖYLEŞİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Çubuk Belediyesi ve Milli Eğitim Müdürlüğü arasında 09.10.2019 tarihinde Kaymakamlık oluru ile "Çubuk Akademi" projesi iş birliği protokolü imzalanmıştır.
ÇUBUK AKADEMİ PROJESİ KAPSAMINDA RESSAM HAKKI USLU İLE RESİM VE SANAT ÜZERİNE SÖYLEŞİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

 

 

Bu kapsamda; Ressam ve Karikatürist Hakkı USLU tarafından 05 Şubat 2020 Çarşamba günü 15.00-17.00 saatleri arasında Çubuk Belediyesi Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi'nde İlçe Milli Eğitim Müdürü Alican KILIÇ, Fatih Sultan Mehmet MTAL Müdürü Müslüm DEMİR, Özel Sebat Koleji Müdürü Hayati MERCAN, Çubuk Akademisi projesinden sorumlu danışman öğretmenler ve öğrencilerinin katılımıyla" Resim ve Sanat "konulu söyleşi gerçekleştirildi.

 

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Strateji Biriminden Demet Yıldırım'ın sunumu ile gerçekleştirilen program, açılış ve program içeriğinin okunmasıyla devam etti.

 

İlçemizde Milli Eğitim Müdürü olarak göreve yeni başlayan Alican Kılıç, Çubuk Akademi Danışman Öğretmenleri ve Öğrencilerine yönelik bir konuşma gerçekleştirdi.

 

KILIÇ, "Çubuk Belediyesi ile imzalanan protokol ile uygulanan Çubuk Akademi Proje çalışması hakkında Ar-ge birimimiz beni bilgilendirdi. 2014-2015 yılından günümüze kadar uygulanan Çubuk Akademi çalışmasından 659 öğrencimizin faydalandığını, 2019-2020 eğitim öğretim yılında da 110 öğrencimiz çalışma içerisinde bulunmakta, yapılan çalışmaların etkili ve verimli olduğunu, İlçemizde bu ve buna benzer çalışmaların artarak devam edecektir." dedi.

 

İlçe milli Eğitim Müdürü Alican Kılıç, söyleşiyi gerçekleştirecek olan Ressam Hakkı Uslu' ya, katılımları için teşekkür ederek çiçek takdim ettiler.

 

 Program, Ressam Hakkı Uslu'nun yapmış olduğu çalışmaları anlatan sine vizyon gösterimi, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Strateji Biriminden Demet Yıldırım tarafından Hakkı Uslu'nun Özgeçmişinin okunması ile devam ederken Ressam ve Karikatürist hakkı USLU' nun söyleşisine geçildi.

 

USLU; "Bu dünyadaki hedefimizden yola çıkmak istiyorum hepinizin kısa vadeli orta ve uzun vadeli hedefleri vardır. Başarılı olmak, önünüzdeki sınavları kazanmak, istediğiniz bir meslek dalına yönelmek vs. Ancak bir insanın en önemli en öncelikli hedefi ne olmalıdır? Hiç düşündünüz mü?

 

Benim kişisel görüşüm; İnsanın en önemli hedefi "İnsan" olabilmektir.

 

Biz aile olarak yokluklar içerisinde büyüdük, ama mutlu idik, köyümüz ve çevresindeki insanlarda böyleydi. Maddi olarak yokluk içerisindelerdi ama mutluydular, bunun nedenini ben şöyle yorumluyorum, Kültürel zenginlik ile alakalı bir şey, doğallıktan uzaklaşmamakla alakalı bir durum,

 

En büyük zevkim okumaktı, bir haftalık harçlığımla hiç harcamazsam bir çocuk dergi alabiliyordum. Dergileri okuyordum, içerisinde bulunan karikatürleri inceliyor, bende çizmeye çalışıyordum. Çizdiğim karikatürleri okuduğum dergiye göndermeye başladım. Dergi parasının yanında bir de posta parası eklendi. Mektupla çalışmayı gönderiyorsunuz, 10-15 gün sonra ellerine ulaşıyor ve bir sonraki sayıda yayınlanıyordu. Türk ve Dünya Karikatürünün gelmiş geçmiş en önemli isimlerinden Semih Balcıoğlu dur, hayatını ve eserlerini araştırmanızı öneririm. Gönderdiğim çocuk dergisinin mizah sayfasını yönetiyordu. Her hafta bir sayfada birkaç kişinin karikatürleri yayınlanıyor. Birkaç ay sonra mizah sayfasını incelerken, sayfada sadece benim gönderdiğim çalışmalar yer alıyordu, çalışmaların altında eleştiriler ve güzel sözlerde bulunuyordu. O kadar sevindim ki benim için müthiş bir mutluluk idi. Birkaç ay sonra bana bir mektup yazdı kendisi. Sanata böyle başladım. Sonrasında dergi için yaptığım karikatür çizimlerini göndermeye başladım o dönemi Türkiye'deki en küçük karikatür çizeri bendim, üçüncü sınıftaydım.

 

Bir sanatçının yolculuğunda denemeleri ve deneyimleri büyük önem taşıyor. Çizimlerimde çocukluğumda yaşadığım yer ve anıları çizmeye çalıştım. Çizilen resimleri okumak çok önemli. Gerald Waller tarafından 1946'da çekildi ve "Yeni Ayakkabılar" olarak adlandırıldı.

 

Bu sevinci ve duyguları bende yaşadım ve sulu boya ile çizdim. Demek ki duygularda evrenseldir. Bu noktada sanatta evrenseldir.

 


Çubuk çayının 1971 yılında çekilmiş fotoğrafını inceledim ve büyüterek sulu boya ile tekrar çizdim. Yaptığımız çalışmalarda kendi kültürümüzden kendimizden bir şeyler eklemeye çalıştık. En önemli sanat yaşama sanatıdır. Sizlerin bunu en güzel şekilde yerine getireceğinize inanıyorum.

 

 

 

Söyleşi sonunda Ressam USLU' ya Çubuk turşusu hediye edildi. Öğrenciler tarafından hazırlanmış sorular soruldu.

 

ü  Sanat kalpte başlar beyinde biter demiştiniz başlayıp bitiremediğiniz bir eser ve resim çalışması oldu mu?

 

ü  Okullarda seçmeli ders olarak Karikatür dersi yer almalı mı?

 

ü  Sanatla ilgilenmek hayatınızı ve davranışlarınız nasıl etkiledi.?

 

ü  Ressam olmayı hayal ettiniz mi?

 

ü  Hazır şablon olarak çizilmiş tualleri boyamak yeteneği geliştirir mi?

 

ü  Sanatla uğraşan insanların pozitif olduğunu görüyorum, bunun başarı üzerinde etkisi nedir?

 

ü  Resimde ana hatları çizmeden yapılan resimler çok karışıyor bunun için neler yapılmalıdır? Organizasyon, toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

07-02-202007-02-202007-02-202007-02-202007-02-202007-02-202007-02-202007-02-202007-02-202007-02-202007-02-202007-02-202007-02-202007-02-202007-02-202007-02-202007-02-202007-02-2020

 

Çubuk İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Çubuk /ANKARA - Ana Bina= 0 (312) 837 18 30 Ek Binası=837 00 47

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.