ANKARA ÇUBUK İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ÇUBUK AKADEMİ PROJESİ "SUAT AŞÇI İLE İLHAM VEREN BULUŞMALAR SÖYLEŞİSİ"

Çubuk Belediyesi ve Milli Eğitim Müdürlüğü arasında 09.10.2019 tarihinde Kaymakamlık oluru ile ilçe sınırları içerisinde, farklı eğitim kurumlarında eğitim almakta olan, 15-19 yaş grubunda yer alan, hayal gücü yüksek, sanatla ilgilenen, liderlik kapasitesi bulunan, özel akademik alanlarla ilgili ve yetenekli öğrencilerin; kendini ve çevresini doğru tanıması, toplumsal hayata aktif katılması, kendi kültürel değerleri, örf ve adetleri, geleneksel sanat dalları hakkında doğru bilgiye sahip olabilmesi adına konferans, gezi, tiyatro, panel, söyleşi vb. kültürel, sanatsal etkinlik ve organizasyonlar düzenleyerek kişisel kariyer ve sosyal gelişimlerine katkı sağlamak amacı ile "Çubuk Akademi" projesi iş birliği protokolü imzalanmıştır.
ÇUBUK AKADEMİ PROJESİ

Bu kapsamda; Eğitimci-Yazar Suat AŞÇI tarafından 25 Aralık 2019 Çarşamba günü 15.00-17.00 saatleri arasında Çubuk Belediyesi Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi Salonun'da, Çubuk Belediyesi Plan ve Proje Müdürü Hüsrev ÇÜGEN, İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat ASLAN, Meliha Hasanali Bostan Fen Lisesi Müdürü Selvet GÜRDAĞ, Yıldırım Beyazıt Anadolu Lisesi Müdürü Fevzi MAMAN, Muammer Kandemir İmam Hatip Ortaokulu Müdürü Ayhan GÖKMAN, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü personeli, projeden sorumlu Danışman öğretmenler ve Çubuk Akademisi öğrencilerinin katılımıyla  İlham Veren Buluşmalar konulu söyleşi gerçekleştirildi.

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Strateji Biriminden Demet YILDIRIM' ın sunumu ile gerçekleştirilen program, açılış ve program içeriğinin okunmasıyla devam etti.

Suat AŞÇI'nın özgeçmişi, kitapları, düzenlemiş olduğu söyleşiler ve organizasyonlar ile ilgili sinevizyon gösterimi yapıldı.

İlham Veren Buluşmalar söyleşisinde öğrencilere seslenen Eğitimci-Yazar Suat AŞÇI;

"Başarılı bir insan olabilmenin birinci basamağı odaklanmak, pür dikkat odaklanmaktır. Ders çalışmak iyi bir üniversite kazanmak istiyorsan odaklanmalısın. Beyin üç şey ile çalışır; oksijen, glikoz, soru sormaktır. Beynin doğal hali kaostur, onu kendi haline bırakırsan, daldan dala konar tuhaf şeyler düşünür. Ne yapması gerektiğini söylemen gerekir. Başarılı insanların ikinci özelliği, Soru halinde yaşamalarıdır. Üçüncü olarak başarılı öğrenciler başarılı insanlar problem büyümeden çözülmelidir. Derslerde anlamadığın yerleri boş vermek yerine problem büyümeden hemen o an müdahale etmelisin. Başarılı insanlar benlik kontrolü yüksek olan insanlardır. Hazzı ertele, güdüleri ertele, kendini kontrol et. İradem çok zayıf deme, çünkü irade kullanıldıkça gelişiyor, Eğer iyi bir üniversitede olmak istiyorsan, sonrasında yurt dışında bir kariyer yapmak istiyorsan, ardından memleketine dönüp ülkene hizmet etmek istiyorsan, bir Aziz Sancar, bir Fuat Sezgin olmak istiyorsan, önce hazzı ertelemelisin. Konfor alanından çıkman gerekiyor, hangi alanda başarılı olmak istiyorsan ister iyi bir sporcu, iyi bir fizikçi, matematikçi, balerin iyi bir sanatçı olabilmen için konfor alanından çıkman gerekiyor. Boksör Muhammet Ali'ye soruyorlar:

-Kaç mekik çekiyorsun?

-Ben canım yanıncaya kadar çektiğim mekikleri saymam, canım yanmaya başladıktan sonraki mekikleri sayarım bunlar gerçek mekiklerdir. Bundan sonra çekilen mekikler karın kaslarını geliştirir demiştir.

 Zorlamazsan gelişemezsin. Ders çalıştığında yoruluyorsan, pür dikkat ders çalışıyorsan, cep telefonu, televizyon bir kenarda ise, günde dört saat dolu dolu çalışmak yeterli, masadan kalkarken yorulmuş olarak kalkıyorsan gerçekten çalışmışsın demektir. Kendini zorlamalısın, yorulmalısın. Keman virtüözleri, jimnastikçiler günlük üç buçuk dört saat tüm enerjisini aktararak çalışıyorlar.

Ders çalışmada en büyük dikkat dağıtıcı telefonlarınız, ders çalışmak istiyorsun, başarılı olmak istiyorsun, en önemli ertelemen gerekli haz telefondan uzak durman gerekiyor. Hayat tercihlerden ibarettir. 10 sınıftasınız bir şeyleri değiştireceğiniz, üniversiteyi kazanacağınız sınıf bu sınıftır,  şimdi verdiğiniz kararla kazanır iki yıl sonra gider başlarsınız dedi.

Program, öğrencilerimizin hazırlamış olduğu soruların cevaplanması ile devam ederken Çubuk Akademi Öğrencilerini temsilen; Elifsu TERCAN ve Melike Çakırgöz tarafından Suat AŞÇI' ya çiçek ve Çubuk Belediyesi Çubuk Ev Tipi Turşu Üretim Tesisinde üretilen turşu takdim edilmesi ve yazar ile öğrencilerimizin, günün anısına fotoğraf çekinmeleri ile sona erdi.

 

Söyleşi sonrasında; Meliha Hasanali Bostan Fen Lisesi 11. Sınıf öğrencisiElifsu TERCAN ve Gevher Nesibe MTAL Öğrencisi Halil İbrahim KÜÇÜKKIRIŞ, Çubuk Akademi Okul Üst Temsilcileri olarak seçilmiştir.

 

26-12-201926-12-201926-12-201926-12-201926-12-201926-12-201926-12-201926-12-201926-12-201926-12-201926-12-201926-12-201926-12-201926-12-201926-12-2019

Çubuk İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Çubuk /ANKARA - Ana Bina= 0 (312) 837 18 30 Ek Binası=837 00 47

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.