ANKARA ÇUBUK İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ÇUBUKLU ÖĞRENCİLER 7 PROJEYLE TEKNOFEST'E KATILACAK

Çubuk ilçesinde öğrenciler hazırladıkları 7 projeyle TEKNOFEST'e katılmaya hazırlanıyor.        
ÇUBUKLU ÖĞRENCİLER 7 PROJEYLE TEKNOFEST'E KATILACAK

Meliha Hasanali Bostan Çubuk Fen Lisesi öğrencileri, İHA yarışmaları kategorisinde Zeyrekopter V2 ve MAHİ, çevre ve yenilenebilir enerji teknolojileri kategorisinde ise Hareketli Kanat Rüzgar Türbini, RES'lerde Hareketi Depolamak, Arabamın Altıncı Vitesi, Sıvı Üzerinde Enerji Depolama ve Sıcaktan Serinleyelim isimli projeleriyle, TÜBİTAK tarafından düzenlenen TEKNOFEST 2021'e hazırlanıyorlar.

Meliha Hasanali Bostan Çubuk Fen Lisesi Müdürü Servet GÜRDAĞ, öğrencilerinin TEKNOFEST'e katılmaya hak kazanmasından duyduğu mutluluğu dile getirdi. "Öğrencilerimizle Türkiye'nin milli teknoloji hamlesine destek olmaya çalışıyoruz. Bu noktada Türkiye'nin en büyük teknoloji ve havacılık festivali olan TEKNOFEST'e bu sene 7 projeyle hazırlandık. Hem okulumuzu hem de ilçemizi en iyi şekilde temsil edeceğiz." dedi.

Öğrencilerimiz Hem dikey hem yatay kalkabilen İHA geliştirdiler. Tüketen değil üreten bir Türkiye için projeler hazırladıklarını dile getiren kimya öğretmeni Melek Aktaş GEMİCİ, Zeyrekopter V2 isimli döner kanatlı İHA projesiyle hem drone hem uçak gibi kalkış yapabilen bir araç geliştirdiklerini ifade etti.

Kendilerinin de MAHİ isimli İHA 0 tipi bir insani yardım uçağı ile TEKNOFEST'e katılacaklarını anlatan kimya öğretmeni Derya DEMİRGİL de şu bilgileri verdi: "Amacımız 400 gr. ağırlığındaki bir uçağı uçurmak ve özellikle afet durumlarında insanların araçla ulaşamadığı yerlere ilaç ya da herhangi bir ihtiyacı ulaştırmaktır. Bunu ilerleterek özellikle orman yangınlarında, yangın söndürme bombası taşıyarak yanan alanlara bırakmasını sağlayacağız. Son zamanlarda ülkemizde artan doğal afetler bizi bu konuda çalışmaya yönlendirdi."

Öğrencileriyle birlikte ülkeyi daha ileriye taşımak için mücadele ettiklerini aktaran okulun projeler koordinatörü Bünyamin Aktaş ise özellikle yenilenebilir enerji üzerine birçok proje hazırladıklarını kaydetti.

Ayrıca İlçemiz Sebat Fen Lisesi öğrencilerinden Eren ÖZTÜRK ise ekip olarak Roket kategorisinde ANKA isimli proje TEKNOFEST 2021'e hazırlanıyorlar. Öğrencilerimizden, Eren ÖZTÜRK Roket yarışması, Lise (5.000 feet) roket Kategorisinde Deney Yap Atölyelerininde içinde yer aldığı ekiple birlikte hazırlanmaktadır. Amacının 5000 feet'e roketini çıkarmak ve faydalı bir yükle birlikte roketi sağ salim yere indirmek olduğunu dile getiren ÖZTÜRK böyle bir etkinlik içerisinde yer almaktan çok mutlu olduğunu ifade etti.

Çubuk Belediye Başkanı Baki DEMİRBAŞ'da gençlerin ilçe adına gurur verici projelere imza attığını belirterek, "İnşallah başarılarla dönerek bu çalışmalarının sonuçlarını en güzel şekilde alırlar." dedi.

Teknofest yarışmasına katılan bütün öğrencileri başarılarından dolayı tebrik eden İlçe Milli Eğitim Müdürü Alican KILIÇ, "Her birinizi bütün kalbimizle kutluyoruz. Türkiye'nin en önemli teknolojik festivalinde Çubuk'tan 7 proje ile katılım olması gurur verici. Geçmişte hayalini bile kurulamayacağımız gökte uçan cisimler, sizin gibi genç beyinlerin eseridir. Sadece savaşta değil barışta, üretimde, hasatta, teknoloji ve her yerde bilimin müstesna yerini sizler ürettiniz. İşin doğrusu artık Türkiye bugün gençlere fırsat verir bir Türkiye haline geldi. TEKNOFEST 2021'de İlçemizi başarılı bir şekilde temsil eden öğrencilerimizi ve danışman öğretmenlerini tebrik eder, başarılı çalışmalarının devamını dileriz. " dedi.

04-03-202104-03-202104-03-202104-03-202104-03-202104-03-202104-03-202104-03-202104-03-2021

 

Çubuk İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Çubuk /ANKARA - Ana Bina= 0 (312) 837 18 30 Ek Binası=837 00 47

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.