ANKARA ÇUBUK İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

GEVHER NESİBE MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ´NİN AVRUPA BİRLİĞİ PROJESİ

İlçemiz Çubuk Gevher Nesibe Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi İle Yozgat Atatürk Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi Ortaklığında Hazırlanan “Hemşire Ve Acil Tıp Teknisyenlerine Yönelik Resusitasyon Ve Travma Stajı” adlı Avrupa Birliği Projesi kabul edildi.
GEVHER NESİBE MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ´NİN AVRUPA BİRLİĞİ PROJESİ

Gevher Nesibe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi müdürü İsmail YILDIZ, proje danışman öğretmenleri ve projede görev alacak öğrenciler İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Murat ASLAN’ı makamlarında ziyaret ederek proje hakkında bilgiler verdiler.

Yozgat Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi koordinatörlüğünde ve Çubuk Gevher Nesibe MTAL, Akyurt Prof. Dr. Nusret Fişek MTAL ile Emirdağ Gülsüm Hatun MTAL ortaklığında hazırlanan ve Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığına sunulan “HEMŞİRE ve ACİL TIP TEKNİSYENLERİNE YÖNELİK RESUSİTASYON VE TRAVMA STAJI” adlı ERASMUS+ Mesleki Eğitim Projesi Ulusal Ajans tarafından kabul edildi. Bu kapsamda ortaklıkta yer alan okullarda eğitim görmekte olan 50 öğrenci ve bu öğrencilere refakatçilik edecek 5 öğretmen Almanya’nın Düsseldorf şehrinde ve Macaristan’ın Budapeşte şehrinde eğitim ve staj faaliyetlerine katılacaklardır. Proje katılımcıları eğitim ve staj faaliyetinin dışında, sağlık hizmetleri alanında faaliyet gösteren sağlık kuruluşları ve bu alanda eğitim verilen mesleki eğitim kurumlarına düzenlenecek teknik gezilere katılarak uygulamaları yerinde görme imkanını elde edeceklerdir. 2 farklı ülkeye yapılacak olan yurtdışı hareketlilik faaliyetinin her ikisi de 04-24 Nisan 2016 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olup, 21 gün sürecektir.

Projenin konusu resüsitasyon ve travmadır. Resüsitasyon kişinin kan dolaşımının durmuş olması veya solunum fonksiyonunun devre dışı kalmış olması durumunda kendisine yapılacak olan dış müdahaleye verilen isimdir. Konusu Resüsitasyon(resuscitation) olan bu projenin hazırlamasının temel nedeni bu alandaki tekniklerin bilinmemesinden dolayı birçok insanın hayatını kaybetmesidir. Merkezi Belçika’da bulunan European Resuscitation Council (Avrupa Resüsitasyon Konseyi) doğru tekniklerin bilinmemesi ve bu tekniklerin doğru uygulanmaması nedeniyle her yıl dünya genelinde yaklaşık 820.000, Türkiye’de ise yaklaşık 18.000 kişinin hayatını kaybettiği tespitinde bulunmuştur.  Okullarda her ne kadar bu alanda eğitim verilmekte ise de, bu eğitim, bu alanda çalışan sağlık görevlilerinin istenen düzeyde bilgi ve uygulama seviyesinde olmadığını göstermektedir. Başka bir hususta, resüsitasyon alanındaki bilgilerin sürekli güncel tutulmasının ve uygulanmasının gerekliliğidir. Bu proje ile sağlık alanında okuyan ve ileride bu alanda çalışacak olan öğrencilere, hayati öneme sahip olan bir konuda hem teorik hem de pratik olarak bilgi ve deneyim kazandırılması planlanmaktadır.

Proje faaliyetleri ile ilgili açıklamalarda bulunan okul müdürü İsmail YILDIZ; “Proje ortağı okulların hemşirelik ve acil tıp teknisyenliği alanında öğrenim gören öğrencilerine resüsitasyon ve travma alanındaki güncel bilgileri teorik ve uygulamalı olarak öğrenmelerini sağlamak, kan dolaşım fonksiyonu veya solunumu durmuş bireylere ne zaman hangi müdahalelerin yapılması gerektiğini öğretmek, başta acil durumlar olmak üzere, temel yaşam desteği denilen müdahale türlerini teorik ve pratik olarak herhangi bir tıbbi cihaz veya ilaç kullanmadan nasıl yapıldığını öğretmek amacıyla bu projenin hazırlanmasına karar verilmiştir. Proje kapsamında katılımcı olarak belirlenecek öğrencilerimizin, Almanya ve Macaristan’da katılacakları 21 günlük eğitim ve staj faaliyeti sayesinde çok önemli deneyimler kazanmaları sağlanacaktır. Öğrencilerimiz, katılacakları eğitim ve staj faaliyeti dışında kültürel, sosyal ve kişisel alanlarda da Avrupa düzeyinde kazanıma sahip olacaklardır.” dedi.

Çubuk İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Çubuk /ANKARA - Ana Bina= 0 (312) 837 18 30 Ek Binası=837 00 47

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.