ANKARA ÇUBUK İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlçemiz Ortaöğretim 9. Sınıf Öğrencilerine Yönelik “Ortaöğretime Uyum Söyleşileri” Yapıldı.

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Murat ASLAN tarafından ilçemiz ortaöğretim kurumlarında 9. sınıflarda eğitim öğretime başlayan öğrencilerle “Ortaöğretime Uyum” başlığı adı altında söyleşiler gerçekleştirildi.
İlçemiz Ortaöğretim 9. Sınıf Öğrencilerine Yönelik “Ortaöğretime Uyum Söyleşileri” Yapıldı.

Ortaöğretime uyum söyleşileri; “2016-2017 Eğitim Öğretim Yılı Çalışma Planı” kapsamında ortaöğretim kurumlarında eğitim öğretime başlayan 9. sınıf öğrencilerinin eğitim-öğretim dönemi başlamadan önce öğrenim görecekleri okul hakkında bilgilendirilmesi, öğrencilerin yeni girdikleri okul ortamına kısa sürede uyum sağlamalarına katkıda bulunacak becerilerin kazandırılması yoluyla öğrencilerde aidiyet duygusunu geliştirmek, okulun anlamlı ve değerli bir parçası olduklarına dair inançlarını kuvvetlendirmek ve akademik başarılarını artırmak amacıyla gerçekleştirildi.

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Murat ASLAN, uyum konferanslarında üç esas üzerinde durdu: 

·       -   İnsan ve İrade,

·        -  Sözcük ve dil,

·       -  Bilginin Tabiatı. 

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Murat ASLAN; “Siz istemedikten sonra kimse size yardım edemez. İrade insanın seçme gücüdür. İradenizi çelik gibi çalıştırmak zorundasınız. Zaman en önemli mefhumdur çok hızlı geçmektedir. Hızla akıp geçen zamanı en iyi şekilde kullanmalısınız. Allah’ın sizlere vermiş olduğu iradeyi kullanmada hepiniz bir Fatih Sultan Mehmet’siniz, Osman Gazi’siniz, Gandi’siniz.  Büyük insanlık potansiyeli olan seçme ve isteme şansı size verilmiş, bu potansiyelinizi kullanın. Dünyaca ünlü Rus film yönetmeni Andrey Tarkovski, insanın bir şeyi gerçekten yapmaya karar vermesi ve istemesi ile tüm şartların ona hizmet edeceğini söyler. İletişim sözcükler ile yapılır. Eğitim işinin ana omurgası sözcükler ve dildir. Filozof Ludwig Wittgenstein, bu durumu insanların dili kadar olduğu şeklinde ifade eder. Kaç sözcük biliyorsan o kadar anlayabilir iletişime geçebilirsin, gelişmemiş insanlar bedenini, gelişmiş kültürlü insanlar dilini kullanır. Bilginin tabiatına geldiğimizde ise bilginin tabiatı ile insanın tabiatı aynıdır. Bilgi de insanın sevdiği şeyleri sever, nefret ettiklerinden nefret eder. Bilginin en sevmediği davranış bilgiçliktir. İnsanların da… Konular hakkında hiçbir bilgisi olmamasına rağmen biliyormuş gibi yapan insanlara bilgiç denir. O yüzden hiçbir zaman miş gibi yapmayacağız doğru ve tam şekilde öğreneceğiz. Gerekirse az öğreneceğiz ama tam öğreneceğiz. İnsan beynine zulmeden şey eksik bilgidir.” şeklinde konuştu. 

Söyleşi sonrasında öğrencilerden geri dönüt alan Murat ASLAN, öğrencilerle keyifli sohbetler etti. Öğrencilerin söyleşi ile ilgili sorularını yanıtladı.

 

10-11-201610-11-201610-11-201610-11-201610-11-201610-11-201610-11-201610-11-201610-11-201610-11-201610-11-2016

Çubuk İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Çubuk /ANKARA - Ana Bina= 0 (312) 837 18 30 Ek Binası=837 00 47

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.