ANKARA ÇUBUK İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

SOMUT OLMAYAN KÜLTÜREL MİRAS PROJESİ

Somut Olmayan Kültürel Miras Projesi etkinlikleri Tarihi Bekir Ağalar Konağında başladı.
SOMUT OLMAYAN KÜLTÜREL MİRAS PROJESİ

Çubuk İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Çubuk Belediyesi arasında imzalanan “Somut Olmayan Kültürel Miras Projesi” protokolü kapsamında yapılacak faaliyetler, Çocuk Dostu Şehir Ankara Uygulamalarını da içine alacak şekilde Çubuk’ta altı ayrı program dahilinde düzenlenecektir. Bu altı ayrı programın her birine belirlenen okulların birinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü sınıf öğrencileri katılacaktır.

Somut olmayan kültürel mirasın yaşatılması ve kuşaktan kuşağa aktarılmasında birinci derecede önem taşıyan, çocukların eğlenerek zaman geçirebilecekleri, kültürel değerleri benimseyerek gündelik yaşamlarına yeniden sokabilecekleri bir ortam hazırlanmasını amaçlayan proje kapsamında;

-       Masal Anlatma

-       Karagöz-Hacivat Oyunu (Hayal Oyunu)

-       Kaşık Kukla Atölyesi

-       Köy Seyirlik Oyunları

-       Meddahlık

-       Ebru Sanatı

-       Baskı Sanatı

-       Mani ve Bilmece Küpü

-       Sokak Oyunları (çember çevirme, topaç, kale oyunu gibi)

gibi etkinliklere yer verilecektir.

Proje kapsamında ilk etkinlik 5 Kasım 2016 Cumartesi günü tarihi Bekir Ağalar Konağı’nda gerçekleştirilmiştir. Söz konusu etkinliğin öğleden önceki kısmına Yıldırım Beyazıt İlkokulu birinci ve ikinci sınıf öğrencileri, öğleden sonraki kısmına da yine aynı okulun üçüncü ve dördüncü sınıf öğrencileri katılmıştır.

Toplamda 300’den fazla öğrencinin katıldığı programda, Gazi Üniversitesi Halk Bilim Bölümü lisans ve lisansüstü öğrencileri tarafından masal anlatma, Hacivat-Karagöz Oyunu, köy seyirlik oyunu, kaşık kukla atölyesi faaliyetleri gerçekleştirilmiş olup öğrenciler tarafından büyük bir ilgi ile takip edilmiştir.

 

08-11-201608-11-201608-11-201608-11-201608-11-201608-11-2016

Çubuk İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Çubuk /ANKARA - Ana Bina= 0 (312) 837 18 30 Ek Binası=837 00 47

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.