ANKARA ÇUBUK İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"TEKNO-TASARIM KAFE" PROJESİ İŞ BİRLİĞİ PROTOKOL TÖRENİ YAPILDI

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile Çubuk İmam Hatip Okulları Mezunları ve Mensupları Derneği (ÇİMDER) arasında Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Projeleri Destekleme Programı tarafından desteklenen "Tekno-Tasarım Kafe" Projesi İş Birliği Protokolü İmzalandı.


Törene, Çubuk İlçe Milli Eğitim Müdürü Alican KILIÇ, Şube Müdürleri; Ercan DOĞAN, Ömer İPEK, Zülkif SARITEPE, İbrahim YAHŞİ, ÇİMDER Dernek Başkanı Ahmet KARAKUŞ, Proje Koordinatörü Burhanettin ÇELİK, ÇİMDER Yönetim Kurulu Üyeleri, İlçemiz yerel Basın mensupları ve misafirler katıldı.

Bu protokol ile kurumlar arası iş birliği oluşturularak; Endüstri 4.0'ın ana teması; kodlamanın makinenin önüne geçtiği, kas gücünün yerini mobil, PC tabanlı uygulama ve robotların aldığı bir zamana öğrencilerimizi yetiştirmek, Ayrıca bilişime yatkın olan yetenekleri keşfedip ileri düzey eğitimlerle Endüstri 4.0'da yazan, tasarlayan ve üreten bireylerin temelini oluşturmak projenin ana amacını teşkil etmektedir.

ÇİMDER Proje Koordinatörü Burhanettin ÇELİK tarafından Tekno-Tasarım Kafe Projesi tanıtım sunumu gerçekleştirildi. Proje kapsamında; İlçe genelinde kayıtları alınan gönüllü ve istekli öğretmenlere sertifikalı eğitici eğitimleri, İlçemizde eğitim almakta olan 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11. sınıf öğrencilerine yönelik;

1. Senaryo Yazımı

2. Kodlama

3. Mimari Tasarım ve 3D Oyun Yapımı

4. Modelleme, Karakter ve Grafik Tasarım

alanlarında eğitimler verilecektir.

Tekno-Tasarım Kafe Projesi, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından gençlerimiz için daha iyi hayat şartları ve yeni fırsatlar sağlamak, gençlerimizin kişisel ve sosyal gelişimlerini desteklemek, potansiyellerini gerçekleştirebilmelerine imkân sağlamak, hayatın her alanına etkin katılımlarını artırmak amaçları doğrultusunda Gençlik Projeleri Destek Programı çerçevesindedesteklenmektedir. Tekno-Tasarım Kafe Projesi Protokolü ile Harezmi'den, El- Cezeri'den, Farabi'den ve İbn-i Firnas'tan ilham alarak Çubuk ilçesinde öğretmen ve öğrenci gelişimi açısından tüm imkanları ile seferber edilerek, proje faaliyetlerine başlanılacaktır.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Alican KILIÇ "beyin gücünün beden gücünün önüne geçtiği çağımızda eğitim politikaları üretim odaklı olmalıdır. Değişen üretim şekillerine ayak uydurmak ve üreten dünyanın aktif bir üyesi olmak için kodlama dilini bilmek vazgeçilmez bir unsur haline gelmiştir. Müdürlüğümüze bağlı kurum ve okullarda görev yapan öğretmenlerimiz ve eğitim almakta olan öğrencilerimiz adına Tekno-Tasarım Kafe Projesi önemli katkılar sağlayacaktır. Projenin hayırlara vesile olmasını temenni eder, başta ÇİMDER yönetimi olmak üzere, eğitim camiamız adına emeği geçenlere' teşekkür etti.

ÇİMDER Başkanı Ahmet KARAKUŞ ise "Çubuk İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün 'de değerli katkılarıyla hayata geçecek olan Tekno-Tasarım Kafe Projesi, kodlama, yapay zekâ, modelleme, mimari tasarım, dijital oyun tasarım, karakter tasarım ve senaryo yazma eğitimleri tamamen ücretsiz olarak verilecek ve bu eğitimler sonunda öğrencilerden proje üretmeleri beklenecektir. Bu proje, uzun vadede düşünülmüş ve ülkemize katma değer üretecek gençler yetiştirmeyi hedeflemektedir. Ancak projenin kısa vadede çıktılarından birisi de projeden yararlanan öğrencilerin kendi ürettikleri projelerle Teknofest'e katılmalarını sağlamaktır. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile eşgüdüm halinde İlçemiz öğrencileri için etkili ve verimli bir çalışma olması dilediğini ifade etti.

 

Tekno-Tasarım Kafe Projesi Protokolü imzalarının atılması ile törene sona erdi.

17-03-202117-03-202117-03-202117-03-202117-03-202117-03-202117-03-2021

Çubuk İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Çubuk /ANKARA - Ana Bina= 0 (312) 837 18 30 Ek Binası=837 00 47

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.