ANKARA ÇUBUK İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ÇOCUK DOSTU ŞEHİR ANKARA UYGULAMALARI , ÇUBUK İLÇE KOORDİNATÖRLÜĞÜNCE ,TÜRK DİL KURUMU’NA GEZİ DÜZENLENDİ.

Çocuk Dostu Şehir Ankara Uygulamaları , Çubuk İlçe Koordinatörlüğü’nce ,Türk Dil Kurumu’na gezi düzenlendi.
ÇOCUK DOSTU ŞEHİR ANKARA UYGULAMALARI , ÇUBUK İLÇE KOORDİNATÖRLÜĞÜNCE ,TÜRK DİL KURUMU’NA GEZİ DÜZENLENDİ.

    Ankara Valiliği’nce yürütülen; Çocuk Dostu Şehir Ankara Uygulamaları kapsamında; Çocuk Dostu Şehir Çubuk İlçe Koordinatörlüğü’nce;28 Mart 2017 Salı günü Şehit Selahattin Şişman Ortaokulu 6.,7. ve 8. sınıf öğrencilerinden oluşan, bir öğrenci grubuyla, 3 öğretmen eşliğinde, TÜRK DİL KURUMU’na bir gezi düzenlendi.

    Gezi esnasında kurum uzmanlarıyla  görüşüldü. TÜRK DİL KURUMU’nun 1932 yılında kurulan ve amacının “Türkçe ‘nin öz güzelliğini ve zenginliğini meydana çıkarmak, onu yeryüzü dilleri arasında değerine yaraşır yüksekliğe eriştirmek” olduğunu dile getiren Türk Dil Kurumu uzmanları, öğrencilerimizle birebir ilgilenerek  , “Türkçe’ yi doğru ve etkin kullanmaları gerektiği,yabancı  sözcüklere konuşma ve yazı dillerinde yer verilmemesi, bu sözcüklerin yerine Türkçe karşılığı olan sözcüklerin kullanılmasının doğru olduğunu ifade ettiler.

  Türk Dil Kurumu’nun kütüphanesini de gezen öğrencilerimize ,kütüphane müdürü tarafından bilgiler verildi. Kütüphanede 1500 yıllık kitapların bulunduğunu, üniversite öğrencilerinin  araştırma yapma amacıyla  kütüphaneden yararlanabildiklerini,  tüm kitapların diğital ortamda kolayca bulunabildiğini dile getiren  kütüphane müdürü, her zaman yardımcı olacaklarını ifade etti.

   Türk Dil Kurumu çalışanları öğrencilere mesleki yönlendirme konusunda da yardımcı oldular. Nereden mezun olduklarını ,nasıl Türk Dili Uzmanı olduklarını anlattılar. Öğrencilerin merak ettikleri soruları cevaplandırdılar. Türk Dil Kurumu’nun yayınladığı dergiye yazı yazmalarını önerdiler.

 

    Öğrenciler, Atatürk’ün kendi el yazısı ile yazdığı, “ 2.9.1930” tarihli   “Türk Dili’nin Korunması” konulu yazısına büyük ilgi gösterdiler.  Yine kurumda ,müzede sergilenen “En güzel el yazısı” örneğini de büyük bir zevkle incelediler.

 

 

    Kurum gezisi çekilen fotoğraflarla ve hediye edilen kitaplarla son buldu.

 

 

03-04-201703-04-201703-04-201703-04-201703-04-201703-04-2017

Çubuk İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Çubuk /ANKARA - Ana Bina= 0 (312) 837 18 30 Ek Binası=837 00 47

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.