ANKARA ÇUBUK İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ÇOCUK DOSTU ŞEHİR ÇUBUK İLÇE KOORDİNATÖRLÜĞܒNCE ENERJİ PARKI VE MTA TABİAT MÜZESİNE GEZİ DÜZENLENDİ.

Ankara Valiliği’nce yürütülen, Çocuk Dostu Şehir Çubuk Uygulamaları kapsamında, 15 Aralık 2017 Cuma günü Enerji Parkı ve MTA Tabiat Müzelerine Şehit P. Muharrem Kaleli İlkokulu 4. sınıf öğrencileri ve öğretmenleriyle birlikte katılım sağlandı.
ÇOCUK DOSTU ŞEHİR ÇUBUK İLÇE KOORDİNATÖRLÜĞܒNCE ENERJİ PARKI VE MTA TABİAT MÜZESİNE GEZİ DÜZENLENDİ.

Öğrencilerimiz rehber eşliğinde müzeyi gezerek birçok konuda bilgi sahibi oldu. Müzenin bahçesinde milyonlarca yıl önce yaşamış dinozor ve hayvan modellerini gördüler. Müzenin zemin katında dijital çağ sunumu öğrencilerin büyük ilgisini çekti. Ardından öğrencilerimiz Güneş Sistemi ‘ ni inceleyerek uzay terazisinde tartıldı.

       Müzenin birinci katında dinozorların, balinaların ve fillerin iskeletlerini inceleyen öğrenciler, ülkemizde yaşayan bitkileri hayvanları, nesli tükenen hayvanları ve bunların mumyalarını doğal ortamında yakından gördüler. Ardından birçok hayvana ait kemikleri inceleyip, doğal mağara modelini gezdiler.

      Müzenin ikinci katında; kristalleri, süs taşlarını, Türkiye madencilik tarihini, ilk insanların madencilikle nasıl uğraştıklarını, eskiden kullanılan madencilik araç gereçlerini, ilk insanların mağara duvarlarına nasıl resim yapmayı başardıklarını, ülkemizin yeraltı kaynaklarını, 13 bin yıl öncesine ait insan ayak izini mağara duvarlarına yaptıkları resimleri gördüler.

       Buradaki geziyi tamamlayan öğrenciler müze ile aynı bahçede buluna Enerji Parkı’nı gezdiler. Enerji kaynaklarımızı, yeraltı zenginliklerimizi, petrol, doğalgaz, kömür ve madenlerimizi, yenilenebilir enerji kaynaklarımızı, bunların üretim ve tüketim aşamalarını incelediler. Enerji kaynaklarını evlerinde nasıl tasarruflu kullanabileceklerinin basit yöntemlerini öğrendiler. Doğayı ve enerji kaynaklarımızı koruma bilinci ile geziyi tamamladılar.

26-12-201726-12-201726-12-201726-12-201726-12-2017 

Çubuk İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Çubuk /ANKARA - Ana Bina= 0 (312) 837 18 30 Ek Binası=837 00 47

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.